Thema “De Hollandse tuin 2.0” – wat kun je daarmee?

Speciaal voor het sitsenproject ´De Hollandse Tuin 2.0´wordt een serie blogverhalen geschreven door verschillende quilters. Allerlei onderwerpen passeren de revue.

Het kan gaan over geschikte boeken met patronen of juist over één patroon. Er wordt geschreven over praktische tips bij het werken met deze bijzondere stoffen. Allemaal verhalen die je op weg kunnen helpen tijdens het werken aan dit sitsenproject ´De Hollands Tuin 2.0`.

Dit keer beschrijft Christa van Oorsouw hoe je om kunt gaan met het thema van het project.

Waarom de Hollandse tuin 2.0?

Het thema van de tentoonstelling en wedstrijd komt van de naam van de stoffenserie die centraal staat in het project. De stoffenserie, in de jaren negentig ontworpen door Den Haan en Wagemaker, heet: “De Hollandse tuin”. We hebben er “2.0” aan toegevoegd omdat de deelnemers de stoffen gaan combineren met hedendaagse stoffen en daarmee een nieuwe rol of betekenis geven aan de klassieke motieven en kleuren. Een nieuwe versie dus van de Hollandse tuin.

Maar wat kun je nu met zo’n thema? Hoe bindend is het of andersom: hoeveel ruimte geeft het? We hebben hier in de projectgroep over gesproken en één ding is duidelijk: iedereen is volledig vrij in de manier waarop het thema wordt ingevuld. Verder werd duidelijk dat iedereen er andere beelden bij heeft. En dat zien we graag. Hopelijk lukt het alle deelnemers om hun eigen beeld (of gevoel of sfeer of wat dan ook) tot uitdrukking te laten komen.

Om degenen die dat toch moeilijk vinden te helpen krijg je in deze blog wat ideeën hoe je met dit thema aan de slag kunt gaan.

Begin met een brainstorm

De eerste tip: begin met het opschrijven van al je ideeën. Waar denk je aan bij een tuin? Of een Hollandse tuin? Denk je aan de beplanting of juist aan wat er in die tuin gebeurt? Welke herinneringen komen boven? Denk je aan de tuin van je opa, de tuin uit je jeugd, of juist het plantsoen verderop in de straat? En wat zijn dan de typische kenmerken van die plekken?

Je kunt een stap verder gaan en opschrijven waar een tuin voor jou voor staat. Staat een tuin voor de natuur? Voor de vrijheid van het spelen? Voor romantiek, groei, (bio)diversiteit, weer? Of speelt kleur de hoofdrol? Allemaal elementen die in jouw interpretatie van de Hollandse tuin terug kunnen komen.

Waar gaat jouw quilt over?

Aan de hand van je brainstorm kun je een keuze maken. Wordt jouw quilt een weergave van een tuin of onderdeel daarvan? Denk bijvoorbeeld aan bloemenquilts met grandmothers flower garden of milllefiori als basis voor een ontwerp.

Of zoek je het meer in de tuin als metafoor? En gaat jouw interpretatie over de Hollandse maatschappij als (speel)tuin, over persoonlijke groei of juist over de verwildering van het (sociale) landschap?

Ontwerp

En dan is het tijd om te ontwerpen. Op andere plekken (artikelen in Quiltnieuws en blogs op de website) ga je tips vinden waar je ideeën op kunt doen en wat je als basis voor je ontwerp kunt gebruiken. Denk bijvoorbeeld aan de eerder genoemde bloemenquilts.


Maar er zijn meer traditionele blokken die symbool (kunnen) staan voor een tuin of onderdeel daarvan. En in het moderne en art-quilten heb je nog meer vrijheid om invulling te geven aan de idee. Dat kan figuratief of abstract. Je vertelt jouw verhaal op jouw manier. En je krijgt de gelegenheid om in een korte tekst bij je werk uitleg te geven hoe je het thema hebt ingevuld en vormgegeven in je quilt.

Materialen

Ook bij je keuze van materialen heb je alle vrijheid. Met één restrictie: 25 % van de voorkant van je quilt moet bestaan uit de sitsen van de serie de Hollandse tuin. Maar hoe je de sits gebruikt is weer helemaal aan jou. Dus kijk hoe deze stof én de andere materialen die je hebt gekozen een deel van jouw verhaal kunnen vertellen. In de hoofdrol, als achtergrond, als grote vlakken of juist als kleine details, het is aan jou om je verhaal op jouw manier te vertellen.

Vrijheid

Samenvattend: deze blog is vooral bedoeld om te laten zien hoeveel vrijheid je hebt bij het ontwerpen en maken van je quilt. Voel je die vrijheid al? Leef je uit!

En voor iedereen die bij het thema vooral aangeharkte tuintjes en tulpen voor zich ziet: denk verder en maak het jouw Hollandse tuin!

 

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *