New memories
Door: Gré van Schuylenburg
Zie ook: fb quiltvreugde
Brand
Op 24 oktober 2024 verloor Annelies door een brand bij de onderbuurman in haar portiekflat al haar bezittingen en dierbare herinneringen in haar huis. Annelies is de dochter van mijn vriendin en schoonzus van mijn dochter. Het raakte mijn hart. Alles kwijt, dus ook je oude spijkerbroek waar je zo aan verknocht was en het borduurwerk dat oma nog maakte. Ik besefte hierdoor nog meer hoe een leven totaal op zijn kop komt te staan. Wat een drama en trauma.
Dit bracht mij tot de gedachte om een dekenquilt voor Annelies te maken en hulp in te roepen van medequilters. Met hulp van EQ8 tekende ik voorbeelden van blokken. Het thema werd ‘Harten en vlinders voor Annelies’. Harten om haar een hart onder de riem te steken en haar onze liefde en bewogenheid te tonen. Vlinders als hoopvol teken van een nieuw leven na de brand.
De kleuren van Annelies: groen, roze en paars. Al snel kreeg ik de eerste blokken binnen. Totaal kreeg ik 29 blokken.
De familie doet ook mee
Ook de directe familie van Annelies wilde meedoen. Voor hen paste ik het thema aan. Ze mochten doen wat op hun hart kwam. Het werd ook een vorm van verwerking van wat hun dochter, (schoon)zus of tante was overkomen. Twee kleinkinderen van mij die niet bij deze familie horen, deden ook heel enthousiast voor ‘tante Annelies’ mee. Het borduurwerk is in de kleurtjes van het verloren gegane borduurwerk van de oma van Annelies. De broer van haar tekende een huis en een auto, inkleuren vond hij niets. Zijn zoon was het hier niet mee eens en mocht dit voor papa doen.
De blokken die ik (met de kleinkinderen) maakte
De kleinkinderen die bij me logeerden, hadden ideeën en kozen zelf de stofjes uit mijn voorraad. Een kleinzoon was verzot op het stofje met Pooh beer en het patroon maakte hem verder niet uit. Ja, uiteindelijk moest er wel een autostofje bijkomen. Een kleindochter koos uiteraard een schaap, dat is haar lievelingsdier en al 10 jaar haar trouwe vriendje in bed. Ze was superblij dat dit schaap (net als haar knuffeldier) ook een los oortje kon krijgen.
De andere twee kleinkinderen (die ook echt nichtje en neefje van Annelies zijn) bedachten wat anders. Marshall moest het worden, hij blust toch ook brandjes? Een kleurplaat werd het patroon. Hij lette erop dat ik elk detail wel goed tot uitdrukking bracht. De kleindochter bedacht Annelies staande in haar nieuwe huis. Ze had dikke pret over de stofjes die ze erbij koos en Annelies moest een mooie vlecht krijgen. Ze hebben dat weekend ook eindeloos alle reeds gemaakt blokken bekeken en gezegd wat ze zagen. Met hen bedacht ik ook een blok namens hun babyzusje en voor de verwachtte baby bij hun oom. Van mezelf heb ik een blok gemaakt waar natuurlijk zonnebloemen in moesten.
De deken in elkaar zetten
Voor de positiebepaling koos ik er voor om de blokken van de familie in het midden en die ik met de kleinkinderen maakte er omheen en aanvullend de toegezonden blokken. Hier en daar wel wat geschoven en ik was heel tevreden. De quilt moest nog iets langer worden om de gewenste 2.25m te krijgen. Ik zette er groene stroken aan.
Met de moeder van Annelies en mijn dochter kozen we de achtergrondstof en het ‘overall patroon’ om door te quilten. Ik koos er dit keer voor om de quilt bij Quiltatelier Trijntje te laten doorquilten. Ik vertelde Trijntje mijn wensen en eind januari kreeg ik de quilt terug. Wat was ik blij dat Trijntje echt de oren van het schaap en de haren van ‘Annelies’ vrij had kunnen houden met het quilten. Het is echt een prachtig resultaat. Ik kan haar van harte aanbevelen.
Tot slot heb ik een label gemaakt en een bies er om heen gezet. Ik heb de quilt ‘new memories’ genoemd en hoop en bid dat ze veel nieuwe (tastbare) herinneringen mag krijgen.
Annelies was geëmotioneerd en super blij met de quilt. Haar nichtje en neefje gingen haar uitgebreid vertellen wie wat gemaakt had. Inmiddels heeft Annelies een eengezinswoning gekregen en hoeft ze niet meer in een flat te wonen.
Prachtig idee en prachtige herinneringen verwerkt! Top!
Wat ontroerend!