Een sampler van Moderne blokken
Door Clasien Selman
Eind ´25 deed ik als begeleider mee aan een maakdag voor Stichting Krachtdekens, in Cuijk.
Ik woonde zelf nog niet lang in Cuijk, en had gehoopt dat ik op die maakdag mede-quilters uit de omgeving zou leren kennen. Dat bleek ook zo te zijn, maar voor dit blog wil ik vertellen over de vrouwen die kwamen snuffelen aan het patchworken, en eigenlijk liefst wilden leren hoe je een complete quilt maakt, van a tot z.
Kennismaken tussen de Krachtdekens
Tijdens de maakdag hadden we een beginnersgroep gemaakt, die op de hand konden oefenen met lapjes snijden en patchen. Maar daarmee weet je nog niet hoe je daarvan een quilt maakt. Dus ik ging ‘avonds naar huis met een aantal namen en telefoonnummers van deze dames, om te bedenken of ik hen zou willen leren quilten. Ik ben geen lesgeefster, dus was wat terughoudend daarin want ‘hoe pak je dat aan?
En dan een cursus
Ik liet de vraag dus een tijdje rusten, totdat een van de dames zich na enkele weken aan mijn voordeur meldde met een aantal blokjes die ze als ´huiswerk’ voor de Krachtdekens had meegenomen en met de hand afgemaakt. Aan dat enthousiasme kon ik geen weerstand bieden, en zo startte ik een appgroepje om tot afspraken te komen. Mijn voorstel werd omarmd om de cursus geheel op de naaimachine te doen, en in de moderne stijl. En toen moest ik dus een cursus bedenken.
Alles op de naaimachine
Na enig zoekwerk vond ik een (engelstalig) boek met ontwerpen voor moderne blokken, dat ik alleen nog via Marktplaats kon aanschaffen: Modern Block, samengesteld door Susanne Woods.
De patronen hieruit waren groot genoeg voor een beginner om mee uit de voeten te kunnen (12,5 inch dus bijna 30 cm2). En ik kon kiezen uit veel patronen om de meest voorkomende technieken te oefenen:
- patchen met rechte lijnen
- met schuine lapjes
- ronde vormen; appliceren
- paper piecing
- en ik voegde daar zelf nog improv aan toe, dus uit de vrije hand snijden en patchen.
Van elke techniek koos ik een eenvoudig te maken patroon, en een met meer uitdaging voor de cursisten. Uiteindelijk heb ik vijf middagen besteed om les te geven, en uitleg te geven bij de patronen. De laatste bijeenkomst ging over het maken van een sandwich en machinaal quilten.
Het is een sampler geworden
Al met al ging het lesgeven in een straf tempo, maar dat maakte de lol niet minder en liet het aan de dames zelf over wat ze uiteindelijk met de gemaakte blokken zouden doen. Binnenkort hebben we een terugkomdag om te zien hoe ver iedereen gekomen is met het maken van de patronen. Maar zelf eindigde ik dus met een sampler.
Want ik maakte alle blokken vooraf aan de lessen zelf, om te checken of de werkbeschrijving klopte. Zo kon ik ook ervaren welke moeilijkheden de dames zouden tegenkomen bij het maken van de blokken.
Het was voor mij wel lang geleden dat ik zo netjes heb gewerkt, met naadtoeslagen en het precies volgen van een werkbeschrijving. Al met al vond ik het erg leuk om mijn kennis door te geven.










Plaats een Reactie
Meepraten?Draag gerust bij!