Door: Saskia den Hartog.
Vorig jaar heb ik een blog geschreven over ‘de kunst van het quilten, meerdere projecten of een per keer’. Je kan deze hier terug lezen. Blogbericht
We zijn inmiddels een jaar verder. Ik vind het leuk om jullie mee te nemen waar ik nu sta.
In de periode na het schrijven van het artikel is er langzaam iets verschoven in mijn manier van werken. Niet bewust gepland, maar bijna vanzelf. Waar mijn lijstje aan het begin van het jaar vaak behoorlijk lang was, (ik mocht van mezelf niet meer dan 10 projecten op het lijstje hebben, maar stiekem werden dat er vaak toch weer 11, 12 en meer en had ik last van FOMO wat staat voor ‘Fear of missing out ….) merkte ik gaandeweg dat er projecten werden afgerond zonder dat er evenveel nieuwe voor in de plaats kwamen. In totaal heb ik afgelopen jaar vier quilts kunnen voltooien. Quilts die al een tijd lagen te wachten op de laatste steken, de binding of simpelweg op aandacht.
Het afronden van die projecten gaf een ander gevoel dan ik had verwacht. Natuurlijk was er voldoening en trots, maar er was ook iets van ruimte. Letterlijk en figuurlijk. Minder stapels stofjes die liggen te wachten in een box, minder mapjes met ideeën, minder onafgemaakte beloftes aan mezelf. En met die ruimte kwam rust.
De Rust van een Korter Lijstje
Waar ik vroeger energie haalde uit een lange lijst met plannen en ideeën, merk ik nu hoe prettig het is om een overzicht te hebben dat meer behapbaar voelt. Minder projecten op mijn lijstje betekent dat ik met meer aandacht en ontspanning kan werken. Ik hoef niet steeds te denken: oh ja, dat ligt er ook nog. In plaats daarvan kan ik nu bewust kiezen waar ik op dat moment zin in heb.
Die rust vertaalt zich ook naar het quilten zelf. De momenten achter de naaimachine of met handwerk op de bank voelen minder gehaast. Ik ben minder bezig met wat er allemaal nog moet en meer met wat ik nú aan het doen ben. Dat maakt het proces zachter en misschien ook wel rijker.
Toch Blijft de Afwisseling
Dat gezegd hebbende: ik heb mezelf niet ineens veranderd in een ‘één project per keer quilter’. En dat hoeft ook niet. Wat ik nog steeds heel fijn vind, is de mogelijkheid om te wisselen tussen projecten en fases. Het ene moment werken aan het uitzoeken en combineren van stoffen, dan weer achter de naaimachine kruipen om een paar blokken te naaien en een andere moment rustig quilten aan een bijna afgeronde quilt.
Die afwisseling houdt het plezier erin. Soms heb ik zin om creatief te puzzelen, soms juist om repetitief en meditatief te werken. Door een paar projecten in verschillende stadia te hebben, kan ik meebewegen met mijn energie en stemming. Het verschil met eerder is dat het er nu minder zijn, en dat voelt als een bewuste keuze.
Bewuster Starten
Wat ook veranderd is, is hoe ik nieuwe projecten begin. Ik start minder snel iets nieuws ‘erbij’. Ideeën zijn er nog steeds genoeg, en ze verdwijnen niet. Sommige blijven even liggen als klein tekeningetje, een bewaarde foto op Instagram of op Pinterest, of een notitie op mijn telefoon. Pas als er echt ruimte is — in tijd én in mijn hoofd — krijgt een idee de kans om een project te worden. En ik zorg nog steeds ( en nu echt!) dat er niet meer dan 10 projecten op mijn lijstje staan.
Dat maakt dat de projecten die er nu op staan, meer aandacht krijgen. Ze voelen minder als losse eindjes en meer als verhalen die rustig verteld mogen worden.
Balans in Beweging
Misschien is dit wel mijn huidige balans: minder projecten, maar nog steeds variatie. Meer rust, zonder de speelsheid en flexibiliteit te verliezen die zo bij mijn creatieve brein passen. En wie weet verandert dat over een tijdje weer. Quilten beweegt mee met het leven, met seizoenen, met energie en met de drukte van mijn werk in de gezondheidszorg en mijn mantelzorgen.
Zoals altijd geldt: er is geen vaste vorm, geen eindpunt. Alleen het blijven luisteren naar wat op dit moment goed voelt. En zolang ik geniet van het proces, zit ik precies goed.
Ik heb foto’s van de quilts die ik in 2025 heb afgerond, toegevoegd. Wil je de achterliggende verhalen weten, kijk dan vooral op mijn Instagram account threads_and_quilts, of scan de QR code om rechtstreeks naar het verhaal over de 4 afgeronde quilts te gaan.
Veel quiltplezier! 🧵✨
Saskia den Hartog







